Ev Yapımı
Organik Yoğurt

Malzemeler: 1 litre kaynatılmış Organik Chi Süt 1 tatlı kaşığı ev yapımı yoğurt veya organik hazır yoğurt

Yapılışı:
Sütü 5-10 dakika kaynatalım. Kaynattığımız sütü soğumaya bırakalım ve ara ara kontrol edelim. Süte serçe parmağımızı batırdığımızda ne çok yakmalı ne de çok ılık olmalı. Sütün ısısı mayalanmak için uygun olduğunda 1 tatlı kaşığı yoğurdun üzerine ılık sütten biraz döküp karıştıralım.

Hazırladığımız karışımı sütün içine ilave edip karıştıralım ve kabın kapağını kapatalım. Kabın üzerini kalın bir örtü ile iyice kapatalım ve mayalanmasını bekleyelim. Yaz aylarında kabı çok fazla sarmamamız gerekiyor, aksi halde yoğurdun kıvamı sulu olabilir. Organik Chi sütümüzden yaptığınız sağlıklı ev yapımı yoğurdunuzu afiyetle tüketiniz.

  • Seda

Merhaba, sütü nasıl pastorize etmeliyiz? Hangi ısıya ulaşmalı, kaç dakika kaynamalı? Ben ikidir deniyorum, sanırım uzun süre ve fokur fokur kaynatıyorum (yaklaşık 15-20 dak) ve sonrasında yaptığım yoğurt sünüyor ve uzuyor:( Teşekkürler

    • Chi

    Merhaba Seda hanım, Chi Organik Çiğ Süt’ü 72 dereceye kadar ısıtmanız yeterli olacaktır. Yoğurdunuzun uzaması ve yapışkan görünümü kullandığınız mayayla da ilgili olabilir. (Probiyotik mayalar bunu yapabiliyor:) İyi günler.

*